3 grudnia 2017 2 min to read

Dlaczego bieżnik w oponie ciężarówki jest ważny?

Category : Bezpieczeństwo, Części zamienne

Trwałość opony w pojazdach ciężarowych jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich są materiały wykorzystane do wykonania tego typu elementów pojazdu wraz z zastosowaniem odpowiedniej technologii. Ma ona kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku konstruowania bieżnika, który jest jedną z ważniejszych części opony.

Bieżnik jest zewnętrzną częścią opony, która styka się bezpośrednio z nawierzchnią. Składa się on z różnego rodzaju nacięć i rowków, dzięki czemu opona uzyskuje odpowiednią przyczepność. Należy pamiętać, że odpowiednia głębokość bieżnika w ciężarówce jest niezwykle ważnym elementem decydującym o dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Stan opon sprawdzany jest przez patrol drogowy równie często, jak trzeźwość kierowcy czy ilość przepracowanych przez niego godzin

Dopuszczalna minimalna głębokość bieżnika w większości krajów europejskich wynosi 1,6 mm.

Pomiar prawidłowej głębokości bieżnika nie jest łatwym zadaniem. Trudność może sprawiać zadecydowanie, które rowki bieżnika mają być sprawdzane. Niektórzy producenci opon, tak jak na przykład Goodyear ułatwiają to zadanie, poprzez produkowanie opon ze wskaźnikiem zużycia bieżnika. Są to nieznaczne wypukłości umieszczane w bieżniku. Gdy występ wskaźnika zrówna się z powierzchnią opony, trzeba ją wymienić.

Aby zwiększyć żywotność opony w ciężarówce wykorzystuje się pogłębianie i bieżnikowanie. Warunkiem jest brak uszkodzeń mechanicznych i nie nadmierna eksploatacja opony. Rozwiązanie to wykorzystuje się również w celach ekonomicznych, ponieważ bieżnikowanie używanej opony kosztuje do 40% mniej, niż zakup nowej. Sam koszt usługi też jest mniejszy biorąc pod uwagę fakt, że dzięki temu procesowi wydłuża się żywotność opony o kolejne 30 – 40 tys. kilometrów. Opona z pogłębionym bieżnikiem ponadto zyskuje do 10 % przyczepności, a także zwiększa się wówczas przebieg, co pozwala zaoszczędzić do 2 litrów paliwa. Warto również pamiętać, że bieżnikowanie działa na korzyść środowiska, gdyż umożliwia maksymalne wykorzystanie zakupionej opony, bez konieczności częstej jej wymiany na nową.

Leave a comment