8 października 2017 2 min to read

Dodatki do opon pojazdów ciężarowych

Category : Bezpieczeństwo, Części zamienne

Pojazdy ciężarowe pokonują często bardzo odległe trasy, w związku z czym kluczowe znaczenie odgrywa bezpieczeństwo podczas jazdy. Ma na nie wpływ wiele rzeczy. Istotnym elementem pojazdu są między innymi odpowiednio dobrane opony, które zakupuje się osobno dla ciągnika, osobno do naczepy.

Opony to te elementy ciężarówki, które powinny zapewniać jej jak najlepszą przyczepność. Wpływa na to oczywiście jej konstrukcja. Opona jest wykonywana z gumy wypełnionej powietrzem i nakładana jest na felgę. Oprócz jak najlepszej przyczepności do podłoża ma zapewnić również właściwą zwrotność i przenoszenie ciężaru pojazdu, sił napędu, hamowania oraz skrętu.

Kluczowe znaczenie w przypadku wysokiej jakości opony ma oczywiście konstrukcja bieżnika, czyli zewnętrznej części opony bezpośrednio stykającej się z podłożem. Zazwyczaj bieżnik jest odpowiednio ponacinany, tak aby powstałe rowki odprowadzały wodę i przeciwdziałały poślizgom. Opony do pojazdów ciężarowych mają bieżnik o rzeźbie grubej i wypukłej. Warstwa ta nie zawsze jest jednolita. Często składa się z części odpornej na ścieranie oraz części odpornej na nagrzewanie. Producenci opon starają się również, aby zapewniały one relatywnie niskie opory toczenia przy zachowaniu jak najlepszej przyczepności na mokrej nawierzchni. Generalna zasada zakłada, że im głębszy i bardziej dopracowany jest bieżnik, tym opona zapewnia relatywnie równomierne jego zużycie i gwarantuje lepszą jakość podczas jazdy.

Nie zawsze samo ogumienie jest wystarczające, zwłaszcza, jeśli pojazd ciężarowy pokonuje długie trasy zimą, kiedy nawierzchnia jest stale oszroniona i śliska. Wówczas korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań, takich jak łańcuchy antypoślizgowe. Trzeba mieć na uwadze, że w niektórych krajach posiadanie takich łańcuchów jest wręcz obowiązkowe, np. w Niemczech, Austrii, Słowacji, Norwegii, Szwajcarii, czy we Włoszech. Łańcuchy do tira muszą być wyjątkowo mocne i wytrzymałe, dlatego najczęściej są to łańcuchy ze stali manganowej lub niklowe.

Leave a comment