13 listopada 2017 2 min to read

Opony bez szwanku w ciężarówce

Category : Bezpieczeństwo, Części zamienne

Ciężarówki i tiry to pojazdy o dużej masie, które przewożą zazwyczaj ładunek ciężki, w związku z czym muszą być odpowiednio wyposażone, w tym posiadać sprawne i zwrotne koła. Ale w przypadku kół chodzi nie tylko o zwrotność, ile również o przyczepność. Za to odpowiadają oczywiście przede wszystkim sprawne opony. Należy je systematycznie wymieniać, aby zapewnić bezpieczeństwo na drodze. Warto również na bieżąco właściwie eksploatować tego rodzaju elementy pojazdu, aby pozostały jak najdłużej sprawne i niezawodne. Co może wpływać na żywotność opon w ciężarówkach?

Przede wszystkim należy je odpowiednio dopasować do każdej osi pojazdu z osobna. Prawdą jest, że to jak długo opona pozostanie przydatna do użytku zależy w dużej mierze od stanu i rodzaju nawierzchni po której się toczy, jednak równie ważnym, jeśli nie ważniejszym czynnikiem determinującym jej żywotność jest stan techniczny pojazdu i odpowiednie dopasowanie opon do kół i osi.

Zarówno stan techniczny pojazdu wpływa na żywotność opon, jak i na odwrót. Niewłaściwie dobrane opony pod względem rodzaju i rozmiarów mogą wpływać na gorsze działanie systemu ABS, czy układu elektronicznego.

Kolejnym czynnikiem determinującym szybsze zużycie opon jest niewłaściwie dopasowane ciśnienie. Na bieżąco uchodzi ono z kół, dlatego powinny być one regularnie, najlepiej co minimum dwa tygodnie sprawdzane pod tym kątem. Ciśnienie powinno być dopasowane zarówno do panującej temperatury, jak i do obciążenia pojazdu. Im większe jest to obciążenie, tym większe ciśnienie powinno być wykorzystane. Zresztą wyższe ciśnienie przekłada się także na lepszą przyczepność opon i tym samym jakość jazdy oraz na mniejsze zużycie paliwa, dlatego warto regularnie je kontrolować.

Ważny jest również wspomniany już przewożony ładunek. Powinien być on równomiernie rozłożony, aby nacisk na opony był jednakowy. W przeciwnym wypadku, źle rozłożony lub przeładowany pojazd będzie wpływał na nośność opon i szybsze ich uszkodzenie.

Przede wszystkim należy pamiętać więc o systematycznym przeglądzie i sprawdzaniu stanu technicznego opon, aby zachowały one jak najdłużej żywotność.

Leave a comment