27 września 2017 2 min to read

Opony uniwersalne czy sezonowe do pojazdów ciężarowych?

Category : Bezpieczeństwo, Części zamienne

Pojazd ciężarowy to zazwyczaj pojazd o dużej masie, przewożący znacznej ilości ładunek. Często ciągnik siodłowy połączony jest z naczepą, mimo to jednak musi pozostać odpowiednio zwrotny i stabilny, także podczas jazdy na nierównym, wyboistym, czy zawiłym terenie. W utrzymaniu odpowiedniej jakości jazdy dużą rolę odgrywają właściwie dobrane opony.

Opony do pojazdów ciężarowych można podzielić, podobnie jak opony pojazdów osobowych, na uniwersalne i sezonowe.

Te pierwsze to podstawowy rodzaj opon, a więc takich, które nadają się do warunków jazdy o każdej porze roku i na różnych rodzajach nawierzchni. Opony takie produkują takie rozpoznawane na rynku firmy jak Michelin, Continental, Pirelli, czy Goodyear. Oczywiście opony tego rodzaju też nie stanowią ujednoliconego asortymentu. Producenci tworzą między innymi opony uniwersalne długodystansowe, z przeznaczeniem dla tych tirów, które pokonują odległe trasy, jak również na przykład opony dedykowane na nawierzchnię tylko miejską, która wbrew pozorom jest również wymagająca dla opon, co wynika między innymi z potrzeby częstego zatrzymywania się pojazdu, czy nawierzchni o dużych właściwościach ścieralnych.

Poza oponami uniwersalnymi wykorzystywane są opony sezonowe, czyli zimowe lub letnie.

Ten rodzaj opon jest dedykowany zwłaszcza dla tych pojazdów, które pokonują odległe trasy i to w konkretnym sezonie. O ile opony letnie często zastępowane są uniwersalnymi, o tyle w na zakup typowo zimowych odpowiedników decyduje się z każdym rokiem coraz większa liczba użytkowników pojazdów ciężarowych. Opony tego rodzaju produkowane są zazwyczaj dla kół poszczególnych rodzajów osi – osobno dla osi napędowej, osobno dla naczepowej. Mają odpowiednio konstruowany bieżnik zawierający pory i nacięcia poprawiające trakcję na trudnej nawierzchni. Dzięki temu koła mogą mieć odpowiednią przyczepność do podłoża. Dodatkowo zaopatrywane są one w klocki antypoślizgowe, które zwiększają stabilność podczas jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że opony zimowe mają jednocześnie mniejsze

Leave a comment