23 grudnia 2017 2 min to read

Pompowanie opon w pojazdach ciężarowych

Category : Bezpieczeństwo, Części zamienne

Odpowiednie ciśnienie w oponach to podstawa, jeżeli chcemy myśleć o sprawnym pokonywaniu znacznych odległości z ciężkim załadunkiem. To właśnie na kołach spoczywa największy ciężar pojazdu, dlatego należy zadbać o odpowiednie ciśnienie.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pompowania kół w ciężarówkach. Pierwszy z nich opiera się na manualnym sterowaniu za pomocą przełączników dodawania lub ujmowania powietrza. Nie jest to jednak wyjątkowo wygodne rozwiązanie, chociażby z tego powodu, że należy skupić się w czasie jazy na regulowaniu ciśnienia w oponach, a równolegle nie ma możliwości jednoczesnego sterowania wszystkimi kołami.

Innym rozwiązaniem jest automatyczna zmiana ciśnienia w oponach za pomocą centralnego układu sterowania. Jest to wygodny i przede wszystkim również szybki sposób na zmianę ciśnienia i utrzymanie go w równowadze. W tym przypadku ciśnienie w oponach zmienia się automatycznie w zależności od nawierzchni, po jakiej porusza się pojazd. Wykorzystuje się wówczas różne zaprogramowane wartości ciśnienia, adekwatnie do zaistniałych na drodze warunków. Coraz więcej producentów wykorzystuje w tym przypadku możliwość zaprogramowania także do krótkotrwałej jazdy nawet bez powietrza.

Ciśnienie w oponach musi być dopasowane zarówno do zastosowanego ogumienia, jak również do rodzaju pojazdu i zgodnie z zaleceniami producenta.

Dlatego standardowe pompowanie kół w ciężarówkach powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą specjalistycznego serwisu samochodowego, dysponującego odpowiednim zapleczem. Pompowanie powinno odbywać się w specjalnych klatkach ochronnych z uwagi na możliwe ryzyko wybuchu opon. Poza tym powinno przebiegać w konkretnych warunkach, w tym, przy odpowiedniej temperaturze opon. Nie należy bowiem dokonywać tego rodzaju prac przy rozgrzanych oponach, czyli tuż po zakończeniu jazdy. Do pomiarów należy wykorzystywać manometr spełniający obowiązkowe normy.

Warto do pompowania opon w pojazdach ciężarowych podejść w fachowy sposób, gdyż zagwarantuje to zarówno odpowiednie bezpieczeństwo, jak i ergonomikę w trakcie jazdy.

Leave a comment