19 listopada 2017 2 min to read

Prawidłowe ciśnienie w oponach ciężarówki

Category : Bezpieczeństwo, Części zamienne

Opony to te elementy pojazdu ciężarowego, które mają istotne znaczenie zarówno dla sprawnej, jak i bezpiecznej jazdy. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od tego, jakie opony są wykorzystywane, po jakiej nawierzchni porusza się ciężarówka, czy ile kilometrów w ciągu dnia pokonuje, jednak jednym z najważniejszych czynników determinujących jakość i płynność jazdy w tego typu samochodach jest ciśnienie w oponach.

Odpowiednie ciśnienie jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie ono przenosi większość obciążenia, na które składa się masa pojazdu i przewożonego ładunku. Ten ostatni może znacząco zwiększać cały ciężar, dlatego powinien być odpowiednio rozłożony. Chodzi oczywiście o w miarę równomierne rozmieszczenie ładunku po całej naczepie, tak, aby stworzyć jednakowy nacisk na opony. Źle rozlokowany ładunek powoduje większy nacisk na poszczególne opony, a tym samym na zmniejszenie ciśnienia w nich. Ono z kolei przekłada się zarówno na prawidłowe funkcjonowanie techniczne pojazdu, jak również na żywotność samych opon.

Ciśnienie powinno być sprawdzane systematycznie, najlepiej nie rzadziej niż co dwa tygodnie. Należy sprawdzać je przy zimnych oponach i w umiarkowanych warunkach technicznych. Niektórzy podnoszą ciśnienie w oponach, aby tym samym zmniejszyć zużycie paliwa. Obniżenie ciśnienia o 1 bar wiąże się z 30 % wzrostem oporów toczenia i tym samym kilkuprocentowym wzrostem zużycia paliwa, dlatego ważna jest systematyczna kontrola wysokości ciśnienia, jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach przekłada się również na zmniejszenie bezpieczeństwa, ponieważ opony charakteryzują się wówczas mniejszą przyczepnością. W wyniku tego wydłuża się droga hamowania, a kierujący ma większe trudności w pokonywaniu zakrętów i omijaniu przeszkód. Należy więc systematycznie sprawdzać ciśnienie w oponach ciężarówki. Jego wysokość uzależniona jest od wielu czynników, w związku z czym podczas jazdy może ulegać stałemu zmniejszeniu, a ubytki należy uzupełniać na bieżąco.

Leave a comment