3 listopada 2017 2 min to read

Systematyczna kontrola opon w ciężarówkach to podstawa

Category : Bezpieczeństwo, Części zamienne

Dlaczego odpowiedni wybór opon do pojazdów ciężarowych jest tak ważny? Jak wiadomo pojazdy tego rodzaju wykorzystywane są do przewożenia różnych ładunków na krótsze lub dłuższe odległości. Podczas takiej trasy samochód porusza się po różnych nawierzchniach, w związku z czym musi mieć zapewnioną odpowiednią przyczepność. Największy wpływ na to ma dobór odpowiednich opon.

Właściwie dobrane opony gwarantują odpowiedni styk z nawierzchnią bez względu na jej rodzaj. Droga może być nierówna, oblodzona, mokra, kręta, czy pod dużym nachyleniem. Bez względu na rodzaj nawierzchni, opony powinny zapewniać kołom właściwą przyczepność i zwrotność.

Odpowiednio dobrane opony mają wpływ także na zużycie paliwa. Jest to czynnik bardzo istotny, zważywszy, że naprawdę dobrej jakości opony mogą znacznie zredukować ilość wykorzystywanego paliwa. Kluczowe jest przede wszystkim odpowiednie ciśnienie w oponach, a także konstrukcja samego bieżnika. Mają one wpływ na opory toczenia, które bezpośrednio przekładają się na zużycie paliwa. To wiąże się automatycznie z koniecznością systematycznego przeglądu opon, kontrolowania wysokości ciśnienia oraz zużycia bieżnika, aby mogły one faktycznie wpływać na zmniejszenie ilości wykorzystywanych płynów.

Wspomniane elementy kół mają wpływ także na komfort jazdy. Związane jest to chociażby ze zmniejszeniem hałasu. Od 2012 r. opony sprzedawane są wraz z etykietami, na których zawarte są informacje między innymi na temat zużycia paliwa i poziomu emitowanego hałasu. Hałas emitowany przez opony podawany jest w decybelach. Poziom dźwięku jest wyższy, im więcej czarnych pasków znajduje się na etykiecie.

Systematyczna kontrola opon w tirach jest niezbędna przede wszystkim dla zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy. Szacuje się, że awaria ogumienia jest drugą najczęstszą przyczyną unieruchomienia pojazdu. Najlepiej sprawdzać opony jak najczęściej, gdyż prawidłowo eksploatowane mogą służyć długo i niezawodnie. Trzeba również przestrzegać wszystkich zaleceń producenta w tym zakresie.

Więcej dowiesz się na Star-Hurt

Leave a comment