17 października 2017 2 min to read

Wybór odpowiednich opon do ciężarówek

Category : Bezpieczeństwo, Części zamienne

Opony to podstawowy element koła, który decyduje o odpowiedniej przyczepności do nawierzchni. Pojazdy ciężarowe pokonują zazwyczaj różne trasy, zarówno krótsze dystansy, jak i odległe trasy, ponadto jeżdżą zarówno po drogach miejskich, jak i pozamiejskich. W zależności od zaistniałych warunków produkuje się różne opony, które mogą znacznie wpłynąć na całą jakość jazdy. Na co więc zwrócić uwagę kupując opony do pojazdów ciężarowych?

W pierwszej kolejności należy uwzględnić wspomniane trasy, jakie pojazd będzie musiał pokonywać. Jeżeli będą to na przykład trasy w mieście warto wybrać opony dedykowane właśnie do takiej jazdy, jeżeli z kolei tir będzie musiał pokonywać trasy międzynarodowe, wówczas warto zaopatrzyć się w opony uniwersalne.

Właściwy dobór opon ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale także na komfort jazdy oraz na zużycie paliwa. Dobrej jakości opony pozwalają istotnie zredukować ilość spalanego paliwa. Wpływa na to przede wszystkim konstrukcja bieżnika, na którą warto zwrócić uwagę. Opony do pojazdów ciężarowych powinny mieć jak najgłębszy bieżnik zaopatrzony w dodatkowe klocki zwiększające stabilność na trudnej, czyli nierównej, mokrej, bądź oblodzonej nawierzchni.

Kolejną kwestią jest zwrócenie uwagi na jakość tworzywa, z którego wykonane są poszczególne elementy opony. Składa się ona bowiem z kilku warstw, bieżnik jest tylko zewnętrzną warstwą opony, poza nim jest jeszcze osnowa, opasanie i stopka. Oczywiście kupujący nie musi znać się na tych elementach opony, ale podczas dokonywania zakupu warto upewnić się co do jakości jej wykonania i twardości mieszanki gumowej.

Dobierając wspomniane elementy koła musimy także brać pod uwagę oczywiście rozmiar opony i datę produkcji. Należy przy tym dokładnie zaznajomić się z parametrami opony, tak, aby na jednej osi były założone jednakowe modele. Opony zaopatrzone są w różne oznaczenia, które mają nam dostarczyć informacji na temat ich przeznaczenia czy rozmiarów. Inne zastosowanie mają opony RHS (z przeznaczeniem na oś przednią), inne z oznaczeniem RHD (oś napędowa), a jeszcze inne z oznaczeniem RHT (opony do naczep).

Więcej na http://esklep.star-hurt.pl/

Leave a comment